четвъртък, септември 27, 2012

домашно маскарпоне

необходими продукти:

1 п.сирене крема
6 с. л. бита сметана
¼ ч. ч. заквасена сметана

начин на приготвяне:
Всичко се разбърква.


втори вариант:






необходими продукти:

1 литър готварска сметана с масленност м/у 18 и 30% (не заквасена), идеалната е с 25% масленност
2 суп. л лимонов сок или 1/4 ч. л. лимонена киселина разтворена в 2 суп. л. вода

Процедурата е следната:

Загрейте сметаната на водна баня или в неръждаем съд с двойно дъно до 85 С. Прибавете лимоновия сок или лимонената киселина и разбъркайте добре. Сместа трябва да започне да се сгъстява почти веднага. Поддържайте тази температура още 5 минутки, като разбърквате от време на време. Оставете го да се охлади (не бъркайте повече) и го оставете в хладилника в затворен съд за 12 часа, през това време суроватката ще се е отделила. Изсипете го внимателно в тензухена торбичка (както се цеди сирене ) и го оставете да се цеди на хладно място  за 24 часа. Можете да сложите тензуха в гевгир, а гевгира върху по-дълбока тенджерка и да го сложите в хладилника. Не го оставяйте да се цеди на топло място, защото ще придобие кисел вкус!
След 24 часа цедене, Маскарпонето е готово! Прехвърлете го в подходящ съд и можете да го ползвате веднага или да го приберете за по-късно ползване.

Можете да го съхранявате в хладилник в добре затворена кутия до 2 седмици.

трети вариант:
Необходима ви е течнасметана – 125 милилитра, 250 милилитра прясно мляко с висока масленост, 1 чаена лъжичка лимонов сок.
Необходим ви е също така термометър за измерване на температурата на течността, но при липсата му температурният режим се подбира на око. Необходимо ви е и сито, най-добре с конусовидна форма, както и парче памучна тъкан.
Маскарпонето е с консистенция на извара, но без характерната за нея зърниста структура. Това се дължи на високият процент мазнини в маскарпонето.

Течната сметана се смесва с млякото и се налива в тенджера. Нагрява постепенно, като непрекъснато се разбърква леко. Когато температурата на сместа достигне до 85 градуса, тенджерата се сваля от котлона.
При непрекъснато разбъркване се добавя постепенно лимоновият сок. В това време температурата на сметана ще е 82 градуса. Тенджерата се връща обратно на котлона и постоянно се разбърква, като температурата е между 82 и 84 градуса.

От време на време трябва да се изважда лъжицата, за да се види структурата на готовия продукт. Ако при изваждане лъжицата е почти чиста, с малки гъсти разтичания, нагряването продължава.
Когато при изваждане лъжицата е обвита плътно от сметановата течност и при вертикално положение на лъжицата течността остава върху нея, маскарпонето е готово.
Тенджерата се сваля от котлона и при непрекъснато разбъркване се охлажда до 50 градуса. Маскарпонето се излива в гевгир, покрит с памучна тъкан.
Когато се отцеди, памучната тъкан се връзва и течността трябва да се отцеди докрай – това става, като от вързопа постоянно капят капки, докато влажността намалее.
След като памучният вързоп вече има плътен вид, той се връща обратно в гевгира, отгоре се поставя тежест от половин килограм, например пакет с леща или боб, и се оставя в хладилника за десет часа.

През няколко часа маскарпонето се вади и се разбърква внимателно, докато не стане ясно, че е достигнало необходимата плътност, за да бъде използвано за основа на десерти.


изночник :интернет пространството

Няма коментари:

Публикуване на коментар